• آخرین بروزرسانی :

  اطلاعیه ها:
  • آغاز هفته وحدت بر تمامی مسلمین جهان تبریک و تهنیت...
  • معاون حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازی منصوب شد...
  • سرپرست معاونت حقوقی، امور مجلس و استان‌ها منصوب شد...
  • آغاز ثبت نام آزمون هاي ورود به حرفه مهندسان...
  • پیام تسلیت مدیر کل ،معاونین و کارکنان اداره کل...
  • عید ولایت و امامت حضرت مهدی(ع) بر منتظران مبارک...
  • حضورمهندس رستمی نماینده و مدیرکل دفترمدیریت...
  • پیام تسلیت وزیر راه و شهرسازی به مناسبت در گذشت...
  • پیام تسلیت مشترک نماینده ولی فقیه ،استاندار و...
  • گزارش مقدماتی پلیس از تصادف خودروی مدیرعامل...
  • آگهی مزایده فروش خانه سازمانی...
  • شهادت امام حسن عسکری (ع) تسلیت باد...
  • طی نشستی وضعیت پروژه های مهندسی ساخت راه و...
  • انتصاب سرپرست مرکز حراست وزارت راه و شهرسازی...
  • سرپرست سازمان ملی زمین و مسکن منصوب شد...
  • در حکمی از سوی وزیر راه و شهرسازی؛ سرپرست حوزه...
  • برگزاری جلسه در خصوص نقش راه آهن در پدافند غیر...
  • اعتبارنامه اعضای هشتمین دوره هیات مدیره نظام...

  ارتباط با مدیر کل

   سلامِ آفرينش

  وزير راه و شهرسازي در پيام نوروزي خود يادآور شد: نوروز، روز سلام الهي است كه چون به گوشِ دل بشنوي جز سلام و سلام از ذرات عالم سخن ديگري نخواهي شنيد .خدايا تو سلامي و سلام از تو و بر تو و به سوي تو است بارالها! ما را به سلامي بنواز تا سينه‌ي ما يك بار ديگر از نسخه نوروزيِ تو پُر از سلام شود.

  به گزارش اداره روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان گلستان، به گزارش مركز روابط عمومي و اطلاع رساني وزارت راه وشهرسازي، متن كامل پيام عباس آخوندي در نوروز 94 به شرح زير است:
  به نام خداي سلام
  نوروز روزِ نفحه‌ي الهي در كالبدِ ما خاكيان است كه از نو سر از خاك برآوريم و بر خداي سلام، سلام گوييم. روزِ رستاخيزِ زمين است. نوروز، روزِ آفرينشِ در پيِ آفرينش است و روزِ تجليِ جمالِ الهي بر كره‌ي خاكي و روزِ جلوه‌ي زيباييِ خداوندي است. خداوندِ سبحان در اين روز اراده كرده‌است كه از زمينِ تيره، گل و سبزه بيرون كشد و در دلِ مرده شادي و طلب بيافريند. باشد كه ما نيز بر خشكزارِ قلبمان نظري بيفكنيم و در انديشه‌ي بارآوري آن برآييم. آه و افسوس كه ديرزماني است كه عشق را فراموش كرده‌ايم و بر صفحه‌ي قلبمان شكوفه‌اي نرُسته است. دريغ و صددريغ كه در وادي فراموشيِ خود و غفلت از خداي خود آن را به شوره‌زاري سترون از زخم و كينه مبدل ساخته‌ايم.
  بياد آوريم كه اين سينه در روز صفرِ ‌آفرينش، محلِ هبوط فرشته‌ي مهرباني و آيينه‌ي بازتاب دهنده‌ي نورِ خدايي بوده است. همان خدايي كه نورِ آسمان و زمين است، نورش چون چراغي فروزان بر دلِ من و تو تجلي يافته بود. ليكن اينك غبار خودخواهي و فريب و دروغ لايه بر لايه چنان بر جانِ ما نشسته و تحكيم يافته است كه خاكِ تيره بر آن طعنه مي زند. نوروز حديث هبوط آدمي از بهشت برين و بازگشت دوباره او به مبداء خويش است. طبيعت در بهار، پرده‌ي نقاشيِ الهي از حالتِ ترس و اضطراب آدمي از تنهايي؛ و اندوه و فسردگيِ او از دوري از بنياد خويش؛ و در عينِ حال، شادي و طربِ يافتنِ راهي براي باز گشت به خويشتنِ خويش است. من چه دانم، شايد اين ترس و اندوهِ آدمي همان جانمايه‌ي عشق و پرستش است كه چون در بيراهه قرار گيرد به غيرت و غضب تبديل مي‌شود. و دردا كه چه رنجها نمي‌آفريند و چه شورش و بلواها به‌پا نمي‌كند. و هم‌چنان كه عراقي شوريده‌حال گويد، هرچند عشق شوري در نهادِ ما نهاد، ليكن همزمان جانِ ما در بوته‌ي سودا نهاد. دريغ و صد دريغ كه بهر آشوب دلِ ما سودائيان، خال فتنه بر رخ زيبا نهاد.
  تصوير اين فراز و فرود آفرينش در ادبيات اين سرزمين چه خوش نشسته است. خواجه كه يادش گرامي باد چه دهشتناك وضعيت ترس و اضطراب ادمي را كه روزگاري ملك بود و فردوس برين جايش بود بر اين خاك تيره‌ي غريب و ناآشنا به تصوير كشيده است:
  شب تاريك و بيم موج و گردابي چنين هائل كجا دانند حال ما سبك‌بالان ساحل‌ها
  حضرت مولانا اندوهِ جدايي از محيط مالوفِ آفرينشِ آغازين را با چه آه و سوزي بيان كرده و چه سخت مي‌نالد:
  كز نيستان تا مرا ببريده‌اند در نفيرم مرد و زن ناليده‌اند
  سينه خواهم شرحه شرحه از فراق تا بگويم شرح درد اشتياق
  آنچه آدمي را از اين ترس و اندوه مي‌رهاند و به آفرينشِ پس از افرينش وامي‌دارد، نيروي عشق است. عشق آفريننده‌ي آسمان و زمين است و آنچه هست تجلي جمال معشوقِ ازلي است. و باز طنين آواز مولانا در آسمان دلِ من مي‌پيچد كه گفت:
  شاد باش اي عشق خوش سوداي ما اي طبيب جمله علتهاي ما
  اي دواي نخوت و ناموس ما اي تو افلاطون و جالينوس ما
  جسم خاك از عشق بر افلاك شد كوه در رقص آمد و چالاك شد
  عشق جان طور آمد عاشقا طور مست و خر موسي صاعقا
  اما سروده‌ي خواجه هم‌چنان حلاوت خود را دارد و چه اميدبخش هر حركت عاشقانه‌اي را ارجمند مي‌دارد و راهي به سوي دوست برقرار مي‌سازد:
  مطربِ عشق عجب ساز و نوايي دارد نقش هر نغمه كه زد راه به جايي دارد
  و فهم رازِ اين محبت و عشق تمام دين است كه امام ما صادقِ آلِ محمد(ع) فرمود آيا دين چيزي جز محبت است؟
  آري نوروز هم پايان داستانِ سرد و فسرده‌ي زمستانه‌ي هبوط است و هم تابلوي رستخيز طربناك و سرزنده‌ي بهارانه است. هم پايان دوران رنجِ هجران و اندوه دوري از اصلِ خويش در وادي سرد و سياه حيرت است و هم واگو كننده‌ي شوقِ بازگشت به معبود و به جريان افتادن آبِ جيات در شاهرگِ كره‌ي خاكي است.
  هيچگاه به خورشيد در كسوف و ماه در خسوف نگاه كرده‌اي؟ غم‌بار و حسرت آور است! توده‌اي سياه به جاي خورشيدي كه از آن نور مي‌طلبي نشسته‌ است.چيرگيِ سايه سياهي زمين بر ماهِ فروزان، قلب آدمي را بر هم مي‌فشرد. اين حال و هوايِ قلبِ تيره‌ي نوع آدمي در اين روزگارِ دروغ و فريب است. ببين كه داعشيانِ دين‌فروشِ حرامي چگونه سنگ‌دلانه آدميان را سر مي‌بُرند و حقيقتِ عشق را به مسلخ مي‌برند. دريغ و درد، كه بنام پيامبر مهرباني، مهرباني را صليب مي‌كنند و ما خسته و فسرده، دست بر دست، در بهت و حيرت بر اين صحنه‌ي سياه نظاره مي‌كنيم. شرم بر آدمي باد!
  ايمان داشته باشيم كه روسياهي به ذغال خواهد ماند و نوروز خواهد آمد. اين روز، از آن روي عزيز است كه يادآورِ تداومِ جريانِ خلقتِ خداوندي و تجليِ قيوميت خداي حي و توانا است. خدايِ ما هر روز در شأني است و از آفرينش باز نمي‌ايستد. او كه به ما در روزِ الست جانشيني بخشيد، از ما عهد گرفت كه لحظه‌اي از بازآفريني و خلاقيت باز نايستيم. اينك بايد شرط عهد بجاي آوريم. سبزيدنِ زمين و شكوفيدنِ درختان اشاره‌اي به آن عهد دارد. و نشانه‌اي است برايِ ما كه دلِ خاكِ تيره هنوز ثمر خواهد داد. در بهاران از دلِ سنگ نهرها جاري شود و بر گردِ صخره سبزه‌ها برويد. بود آيا كه تحولي دست دهد، طراوتي حاصل آيد و شبنمي بر دلِ سختِ صيقل‌خورده‌ي ما بنشيند.
  پس بياييم سينه‌ها را هفتاد بار از كينه‌ها بشوييم و تنها شرابِ مهرباني را ساغر شويم. سوگند ياد كنيم كه گردِ دروغ و فريب بازنگرديم. به خداي سبحان از سالوس و ريا پناه بريم و از دين‌فروشانِ داعشيِ بدگهر كه جانشينيِ خداي را در بستري از خشونت و خون قرار داده‌اند برحذر باشيم. به خداي مهربان محمد (ص) ايمان بياوريم و بر خداي عشق علي (ع) سجده كنيم و خداي پاك فاطمه (ع) را پرستش نماييم كه خدايِ شور و شيدايي است.
  آري اي عزيز! نوروز مبارك است، از آن روي كه روزِ تجليِ جمال و زيباييِ خداوندي بر تيره‌ي زمين است. روزِ دلداگي و دلكشي است. روزِ وحدتِ در كثرتِ خاكي و تسبيح كثرتِ طبيعت بر يگانگيِ ربوبي است. روز دست به دست دادنِ سبزه و گل و گياه است تا باشد ما هم سرهايمان را در برابرِ يكديگر فرود آوريم و همديگر را در آغوش كشيم. براي يكديگر سرودِ مهر بخوانيم و آوازِ عشق سر دهيم. مگر نه‌آنكه نوروز يادآور سرآمدنِ زمستان و بيدار شدن زمينِ پس از يك فصل خفتن و ستروني است. اينقدر زهره داشته باشيم كه خويش را كمتر از خاك تيره نپنداريم. آخر ما بازماندگانِ نفحه‌ي روحِ الهي در كالبدِ آدم هستيم، ماجانشينِ ابراهيم خليليم كه فرستادگانِ خداي تعالي بر او سلام گفتند و او را به جاودانگيِ دودمانش بشارت دادند. مگر موسي، هم‌صحبت خدا از درونِ كاخِ تيره و تار فرعون سر برون نياورد و مردمانِ ستم كشيده‌اي را يك‌بار ديگر زنده نساخت؟! و مگر عيسي جلوه‌گرِ دميدن روح خداي در كالبدِ مرده و پر از آزِ قومِ خويش نبود. و محمد را بياد آوريم كه در واديِ لم‌يزرعِ گرم و خشكِ عريستان و در عصر جاهليتِ خون‌ريز سرودِ مهرباني و آزادگي سر داد.
  هنوز صداي خواجه شيراز در اين گنبد مينا پرطنين است كه گفت:
  از صدايِ سخنِ عشق نديدم خوشتر يادگاري كه در اين گنبد دوار بماند
  پس ايمان بياوريم به عشق! خود را باور كنيم! و اميد داشته باشيم به روحِ الهي كه يأس از درگاه او بدترين ناسپاسي در پيشگاهِ ربوبي است. آري اي عزيز! نوروز مبارك است چون روز گشوده‌شدنِ پنجره‌اي از عشق به قلب آدمي است. حال و هواي نوروز هم خوش است. بنفشه به سبزه سلام مي‌كند، شكوفه به شاخه سلام مي‌زند و هزار به باغ سلام مي‌دهد.
  آري نوروز، روز سلام الهي است كه چون به گوشِ دل بشنوي جز سلام و سلام از ذرات عالم سخن ديگري نخواهي شنيد. خدايا تو سلامي و سلام از تو و بر تو و به سوي تو است. بارالها! ما را به سلامي بنواز تا سينه‌ي ما يك بار ديگر از نفحه‌ي نوروزيِ تو پُر از سلام شود. و سلام بر تو اي دوستِ عزيز كه بي تو من تنها و فسرده‌ام.
  نوروزتان پر سلام باد
  عباس آخوندي
  نوروز ۱۳۹۴

   

  برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.
  
  بازدید امروز: 384
  بازدید دیروز: 271
  بازدید ماه:8194
  بازدید سال:91814
  بازدید کل:288889
  گرگان - امروز
  

  اداره کل راه و شهرسازی استان گلستان

  اداره کل راه و شهرسازی استان گلستان

  google
  yahoo
  alexa
  ebook
  Baidu.com
  Wikipedia
  Blogger.com
  Windows Live
  Amazon.com
  eBay
  Bing
  Ask
  استانداری گلستان
  سفارش طراحی وب سایت - سفارش دات نت
  استان گلستان انتصاب بازآفريني شهري بازديد بافت تاريخي حمل و نقل دهه فجر ديدار راه و شهرسازي راهداري شهرسازي و معماري شوراي حمل و نقل مديركل مسكن مهر مسكن و ساختمان مهندس تيموري مهندس مبارك قدم مهندس مصدقي هفته دولت پروژه هاي عمراني
  نمایش تمامی تگ ها